Genel

BAHÇE MOBİLYA BAKIMI VE BOYAMASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER 9

Mobilya Bakımı ve Boyama

BAHÇE MOBİLYASI BAKIMI VE BOYAMASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bahçe mobilya Bakımı ve boyama ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.Bahçe mobilyaları genellikle dayanıklı ve sert yapılarından dolayı okaliptüs, tik, bambu ağaçlarından yapılmaktadır. Dış mekan kullanımı için yeterli dayanıklılığa sahip olan bu ürünlerin periyodik bakıma ihtiyaçları vardır. Doğanın ve güneşin yıpratıcı etkileri bu ürünlerde solma, çatlama, küf gibi sorunlara yol açabilir. Bu yıpranmaların önüne geçebilmek için boya, vernik ve yağlama işlemi yapmak gerekir. Boya ve renk değiştirme sadece bakın için değil mobilyalarınıza daha farklı bir hava katmak içinde yapılabilecek bir uygulamadır. Tüm bu işlemleri nasıl yapacağınızı tek tek anlattığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Boyama

Her işe başlamadan yapılması gerektiği gibi bahçe mobilyalarınızın boyama veya yenileme işlemine başlamadan önce nasıl bir renk istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Neşeli canlı renkler mi? Doğal ve mat görünümlü bir mobilyamı istiyorsunuz? 
Buna karar vermeden önce bahçe mobilyaları ne tür boyalar ile boyanır özellikleri ve yapıları nelerdir önce onu öğrenelim. 
Bahçe Mobilyaları Hangi Boya İle Boyanır?
•    Tik yağı,
•    Renkli veya renksiz vernik,
•    Akrilik boya,
•    Yağlı boya.

Bahçe mobilyaları Yaygın olarak bahçe mobilyaları bakımı ve boyası tik yağı ile yapılsa da listemizde bulunan diğer boyalar ile de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Detaylarından bahsettikçe size en uygun yönteme daha kolay karar verebilirsiniz. 

Yağlı Boya İle Bahçe Mobilya Bakımı ve Boyama

mobilya Bakımı ve boyama Yağlı boyalar bir çok yüzeye çok kolay tutunma gösterirler. Bu sebeple bir çok alanda kullanırlar. Duvarda ahşap üzerinde metal yüzeylerde çok rahatlıkla kullanılabilir. Geniş kullanım alanına karşın kokulu ve geç kuruyan bir boya olduğu ve sert yapısından dolayı zaman içerisinde çatlama ve dökülmeler görünür.
Yağlı boyayı tüm mobilyanızda kullanabilirsiniz. Ancak bahçe mobilyalarınızın sadece metal yüzeylerinde kullanarak daha güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Unutulmalıdır ki yağlı boya ile mobilyanızın ahşap kısımlarını boyadıktan sonra hem doğal görünümü kaybolacak hem de daha sonra vernik akrilik boya yada tik yağı uygulaması yapamayacaksınız.


Mobilya Bakımı ve Boyama Bahçe Mobilyası Vernikleme


Renkli, renksiz, parlak ve mat olarak birçok vernik çeşidi vardır. Bahçe mobilyalarınızda parlak bir görünüm istiyorsanız vernik uygulaması tam size göre olabilir.
Verniğin tik yağından en büyük farkı tik yağı ahşap tarafından emilirken, vernik yüzey üzerinde yeni bir tabaka oluşturmasıdır.
Renkli vernikler kullanarak hem bahçe mobilyanızı koruyabilir hem de bir çok renkte üretilen verniklerle ton ve renk değişikliği yapabilirsiniz.


Mobilya Bakımı ve Boyama Bahçe Mobilyası Nasıl Verniklenir?


Bahçe mobilyanız için tik yağı ile bakım yapmak yerine vernik uygulaması yapmak istiyorsanız takip etmeniz işlem sıralaması aşağıdaki gibi olmalıdır.
• Öncelikle bahçe mobilyanızın yüzeyinde oluşmuş küf veya benzeri aşındırıcılardan temizlemek için zıpara yaparak kurtulun.
• Mobilyanızı güzelce üzerinde hiçbir zor ve tortu kalmayacak şekilde temizleyin ve kuru olduğundan emin olun.
• İz bırakmayan kadife ya da ipek rulo ile ilk kat vernik uygulamasını yapın.
• Kuruması için en az 24 saat bekleyin
• Son olarak 2. Kat verniği uygulayın.

Sakın unutmayın daha önce tik yağı uygulanmış bir mobilya üzerine vernik uygulaması yapılabilir ama vernik uygulanmış bir mobilyaya tik yağı uygulaması yapamazsınız. Karar vermeden önce bunu unutmayın.


Mobilya Bakımı ve Boyama Akrilik Boya İle Bahçe Mobilyası Boyama


Burada konumuza dahil olan akrilik boya standart akrilik boya değildir. Genel kullanım için üretilmiş ve yağlı boya gibi her yüzeye kolayca tutunabilen akrilik boyalardır. Piyasadan hybrid veya multi surface olarak bulabilirsiniz.
Yağlı boyaya oranla çok daha kolay uygulanan ve fiyat olarak çok daha uygun olan akrilik boya mobilyanızın doğal görünümünü bozmaz. İç ve dış mekanlarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
ahşap bahçe mobilyasını boyamanız için bahsedeceğimiz akrilik boyalar, resim yapılan standart akrilik boyalar değildir. Her yüzeye tutan genel amaçlı akrilik boyalardır. Bu boyalara “multi surface akrilik boyalar” veya “hybrid akrilik boyalar” da deniyor.

Tik Yağı İle Masa Bakımı Nasıl Yapılır?

Tik yağı, bahçe mobilyaları için en çok tercih edilen bakım ürünüdür. Genellikle renksiz olarak satılır. Ahşabın doğal görünümünü bozmaz ve tazeler. Tik yağı ile yağlanmış bir mobilya tazelenmenin de etkisiyle canlı, doğal bir görünüme kavuşacaktır. Fakat tik yağı bahçe mobilyalarını parlatmaz.
Daha önce tik sandalyelerinize ve tik ağacı masanıza vernik veya boya yaptıysanız; üzerine tik yağı kullanılmaz. Çünkü daha önce yapılan boya veya vernik uygulaması ahşabın tik yağını emmesini engeller. Tik yağı uygulanacak bahçe mobilyası daha önce hiç boyanmamış veya verniklenmemiş olmalıdır.
Tik yağı ile tik ağacı sandalye ve masa bakımı yapmak için; tik yağını tik masanın üzerine sünger veya üstüpü ile yedirerek sürün. Gerek görürseniz, ertesi gün işlemi tekrarlayın.

Şemsiye ve Bahçe mobilyalarınızın plastik parçalarının ilk günkü gibi yeni kalmasını sağlamak ve güneşten solan renklerini canlandırmak için; Plastik Yenileyici Trim Jel, aracınızın plastik aksamlarının korunması ve bakımı için ideal bir üründür. 

Kaliteli Bahçe Mobilyası arıyorsanız sizlere harika bir üreticiyi tanıtmaktan mutluluk duyarım ; Romanoset Plastikbahçe mobilyası üreticisi kaliteli ve uzun ömürlü bahçe mobilyası arayanlar için ideal bir firma.
Masa takımları, plastik sandalyeler ve çok daha fazlası.

AletMakine.com’un çim biçme makineleri kategorisi, çeşitli markaların ve modellerin bulunduğu geniş bir ürün yelpazesine ev sahipliği yapar. Her türlü ihtiyaca uygun olarak tasarlanmış çim biçme makineleri, kaliteli malzeme ve son teknolojiyi bir araya getirerek dayanıklı ve verimli bir performans sunar.

Ürünler arasında el tipi çim biçme makinelerinden profesyonel kullanım için tasarlanmış motorlu çim biçme makinelerine kadar çeşitli seçenekler bulunur. Bahçenizdeki küçük alanları düzenlemekten, geniş tarlalarda büyük işler yapmaya kadar her türlü ihtiyaca uygun bir çim biçme makinesi bulabilirsiniz.

AletMakine.com’un Avantajları: AletMakine.com, müşterilerine birçok avantaj sunar. Güvenilir markaların orijinal ürünlerini uygun fiyatlarla sunmanın yanı sıra, kolay ve güvenli alışveriş imkanı da sağlar. Ayrıca, geniş ürün yelpazesi ve hızlı teslimat seçenekleriyle müşteri memnuniyetini ön planda tutar.

Çim biçme makineleri kategorisinde, bahçe bakımını kolaylaştıran güçlü ve etkili çözümleri keşfedin. Çimenleri düzenli ve hızlı bir şekilde biçin.