Genel

Çocuklar ile birlikte Kamp Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuklar ile birlikte Kamp Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenleri Anlattığımız Yazımıza Bir Göz Atmanız Karşılasacağınız Durumlara Önceden Hazır Olmanızı Sağlayabilir.

Ailecek yapılacak olan bir kamp güzel bir aktivitedir. Covid salgını ile birliklte evlere kapandığımız son dönemleri düşürsek ailecek gideceğiniz kamp üzerinizdeki stresi atmak için güzel bir yol olacaktır. Çocuklar ile yapılacak gezi ve kampların oluşabilecek sorunlardan dolayı sizi korkuttuğunu biliyoruz. Çocuklar ile yapılacak kamp yapmayı kolaylastıracak ve olası sorunlara karşı alabileceğiniz önlem ve çözümlere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Çocuklarınıza Kamp Hakkında Bilgi Verin

Kamp fikri kulağa ne kadar güzel gelsede doğa ile uyumlu olmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle ki yetişkinlerin bu duruma uyum sağlamaları bile zor olabiliyor. Yetişkilerin dahi zorlandığı duruma çocukların nasıl tepki vereceklerini anlamak kolay değildir. Bunun önüne geçebilmek için kendinizin yada bir yakınınızın bahçesinde yapacağınız kamp kurgusu gerçek bir kamp sırasında çocuklarınızın vereceği tepkileri ölçmek için size fayda sağlayabilir.

Çocuğunuz ile çıkacağınız kamp alanlarının yerleşim yerlerinden çok uzak olmamasına da dikkat etmeniz gerekmekte. Çocukların ne zaman hasta olacaklarını yada kamp sırasında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmak her zaman iyi olacaktır.
 

Uygun koşul ve kısa kamp süresi

Uzun süreli bir kamp süresi yetişkinler için bile yorucu olabiliyor.. Dolayısıyla çocuğunuz böyle bir deneyime hazır olmayabilir. Bu sebeple kamp planlamanızı çocuğunuzun zorlanmayacağı şekilde planlamanızı öneririz. Tabii bu süre, kamp tipine bağlı olarak da değişebilir. Örneğin karavanla kamp yapacaksanız çadırla yapacağınızdan daha uzun süreli bir kamp planlayabilirsiniz.

Tabii kamp yapacağınız süre kadar kampı ne zaman yapacağınız da önemli. Rüzgarsız, yağmursuz, ılık havalar çocuğunuzla kamp yapmak için uygun olabilir.

Çocuklarınızın İhtiyaç Duyabileceği Malzemeleri Almayı Unutmayın

Keyifli bir kamp için çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz ardı etmemek oldukça önemli. Fakat bunu yaparken ihtiyaçtan fazla eşyayı yanınıza almamaya da özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım.

Hava ne kadar sıcak olursa olsun, kamp yaptığınızda geceleri üşüyebilirsiniz. Bu sebeple olmazsa olmaz kamp malzemeleri arasında yer alan uyku tulumunu kesinlikle yanınıza almalısınız. Ayrıca çocuğunuzun gündüz ve gece üzerine giyebilmesi için farklı kalınlıkta giysiler almayı da ihmal etmemelisiniz. Bu arada sivrisinek gibi böceklerden korunmak için ormanlık alanlarda uzun kollu giysilerin daha uygun olabileceğini hatırlatmadan geçmeyelim.

Gideceğiniz kamp alanında çocuğunuzun zaman geçirebileceği özel bir alan olsun ya da olmasın, çocuğunuzun oynamaktan zevk aldığı birkaç oyuncağı yanınıza almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ailece oynayabileceğiniz oyuncaklar ve oyunlar da kampı daha keyifli kılabilir.

Umarız ki herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız, ama her ihtimale karşı çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği ilaçları da yanınıza almak faydalı olabilir.

Son olarak, kampa gitmeden önce kamp kurallarını çocuğunuzla anlayabileceği bir şekilde paylaşmanız, onun bu yeni deneyime daha kolay adapte olmasını sağlayabilir; belirtmeden geçmeyelim!

Kaynak https://romanoset.com.tr